Gymnastika

Gymnastiku delíme na olympijské a neolympijské disciplíny. Olympijské disciplíny majú samozrejme celosvetovo väčšiu vážnosť a prestíž, ale aj neolympijské gymnastické disciplíny uznáva vláda Slovenskej republiky zákonom ako „uznané športy“.

Medzi olympijské gymnastické disciplíny patrí (Uznané športy podľa zákona S.R.):
  • Športovná gymnastika mužov (Gymnastique artistique masculine)
  • Muži súťažia v šesťboji, do ktorého patia bradlá, prostné, kruhy, kôň na šírku, preskok a hrazda.
  • Športovná gymnastika žien (Gymnastique artistique féminine)
  • Ženy súťažia v štvorboji, ktorý zahŕňa prostné, preskok, kladinu a bradlá.
  • Moderná gymnastika (Gymnastique rytmique)
  • Podľa medzinárodných pravidiel sa súťaží v pódiových skladbách, ktoré zahŕňajú dvojboj a druhou súťažnou disciplínou je pretek jednotlivcov v štvorboji.
  • Skoky na trampolíne
  • Súťažnými disciplínami sú synchronizované dvojice a jednotlivci.

Medzi neolympijské gymnastické disciplíny patrí (Uznané športy podľa zákona S.R.):
  • Športovná akrobácia
  • Súťažné disciplíny sú zmiešané páry, ženské skupiny o troch členkách a mužské skupiny o štyroch členoch.
  • Akrobatický rokenrol
  • Súťaží sa v zmiešaných pároch.
  • Športovný aerobik a fitness
  • Tieto športy poskytujú mnoho disciplín, medzi základné delenie patrí súťaž jednotlivcov, párov a družstiev.
  • Euroteam
  • Táto forma gymnastiky zahŕňa súťaže tímov žien, mužov a zmiešaných družstiev.
  • Estetická skupinová gymnastika (Aesthetic Group Gymnastics)
  • Súťaží sa v ženských družstvách, v počte šesť až desať pretekárok.
  • Parkour
  • Parkour (niekedy tiež le parkour a tiež ako skratka PK) alebo l’art du déplacement[1] (umenie pohybu/umenie premiestnenia) je druh pohybu francúzskeho pôvodu, ktorého základom je schopnosť dostať sa z bodu A do bodu B čo najefektívnejšie s čo najmenšou spotrebou energie, pekne a účinne za použitia vlastného tela.


Športová gymnastika - základné informácie

Gymnastiku zaraďujeme medzi technicko-estetické športy, v ktorých sa cvičenec snaží o osvojenie širokého repertoáru pohybových činností. Spájanie cvičebných tvarov do väzieb a zostáv je podmienené dokonalou technikou a estetickým prejavom. Predpokladom k naplneniu tohto zámeru je dosiahnutie vysokej úrovne koordinačných schopností, ktoré sú v praxi označované ako obratnosť. Obratnosť môžeme chápať ako schopnosť učiť sa ekonomicky nové pohybové zručnosti a týmto učením a kombinovaním rozvíjať orientačné, diferenciačné, reakčné, ale aj rovnovážne a rytmické čiastkové, koordinačné schopnosti, ktoré sa u cvičenca integrujú v technicko-estetickom pohybovom prejave.
Podstatnou stránkou charakteristiky športovej gymnastiky je jej vplyv na rozvoj koordinačných schopností. Všestranne, komplexne rozvíja motoriku a koordináciu celého tela. Posilňuje a zvyšuje kĺbovú pohyblivosť, bez vzniku svalových disbalancií ktoré vznikajú jednostrannou záťažou. Zo zdravotného hľadiska pôsobí taktiež gymnastika na rozvoj kostrového svalového aparátu, správne držanie tela, na proporčné vytváranie svalového stvárnenia ľudského tela i na funkciu vnútorných orgánov. Športová gymnastika je obrovským vkladom do života, učí sebadisciplíne a rešpektu k ostatným.

Športová gymnastika žien

Športová gymnastika vznikla z náraďového telocviku.
Medzinárodná gymnastická federácia, fr. Fédération Internationale de Gymnastique (FIG) bola založená v roku 1881.
Športová gymnastika je jedným z najstarších olympijských športov. Prvýkrát bola zaradená do programu OH v Amsterdame v roku 1928.

V ženských kategóriách sú pretekárskymi disciplínami:

PreskokNáradie - preskokový stôl, odrazový mostík, žinenky. Gymnastky sa musia odraziť rukami od stolu. Na preskoku sa hodnotí - 1.letová fáza, dohmat a odraz rukami, 2. letová fáza, doskok. Rozbeh a náskok na mostík sú prípravnými fázami a nehodnotia sa.


BradláNáradie - dve spojené žrde pripevnené na konštrukcii. Výška n. ž.- 161 cm, v. ž.- 241 cm od zeme. Cvičebným obsahom sú vzoprenia, toče, veľtoče, letové tvary na rovnakej žrdi a z jednej žrde na druhú, náskok, zoskok.


KladinaNáradie - päť metrov dlhé brvno, široké desať centimetrov, oficiálna výška 125cm, ktorá sa pre nižšie vekové a výkonnostné kategórie môže znížiť, podľa rozhodnutia Sekcie žien ŠG. Cvičebným obsahom sú náskoky, skoky, obraty, akrobatické tvary (kotúle, premety, saltá), lokomočné pohyby.


ProstnéNáradie – odpružená podlaha pokrytá kobercom o rozmeroch 12×12 metrov. Zostavy sa vykonávajú na hudbu. Cvičebným obsahom - akrobatické tvary (kotúle, premety, saltá), skoky, obraty, krokové variácie (tanečné kroky, lokomočné pohyby).


Preteky sa uskutočňujú vo viacboji jednotlivcov (P-I, P-II), družstiev (P-IV) a v jednotlivých disciplínach (P-III). Organizujú sa majstrovstvá sveta, majstrovstvá jednotlivých kontinentov v seniorskej a juniorskej kategórii, medzinárodné a medzištátne preteky, majstrovstvá národných krajín a ďalšie viacstupňové súťaže v kategóriách dospelých, dorasteneckých a žiackych.
Zostavy hodnotia rozhodkyne bodmi podľa stanovených pravidiel v dvoch paneloch.



Športová gymnastika mužov

V mužskej športovnej gymnastike sa súťaží na šiestich náradiach (prostné, kôň na šírku, kruhy, preskok, bradlá a hrazda).

ProstnéNáradie – odpružená podlaha pokrytá kobercom o rozmeroch 12×12 metrov. Zostava na prostných sa skladá z akrobatických cvičebných tvarov – premety, saltá, saltá s niekoľko násobnými obratmi, ktoré gymnasti vykonávajú jednotlivo, alebo vo väzbách. V zostave sa musia predviesť aj cvičebné tvary statického a ťahového charakteru, ale aj cvičebné tvary, ktoré sa pozitívnym transferom preniesli z koňa na šírku – kolá odbočmo, spindle, ruské kolá. Zostava na prostných obvykle trvá cca 70 sekúnd.

Skupiny cvičebných tvarov (ďalej len CT):
  1. Neakrobatické CT – CT rovnováhy, statické CT, kolá
  2. Akrobatické CT vpred
  3. Akrobatické CT vzad
  4. Akrobatické CT bokom, resp. skoky s obratom so saltami vpred, vzad (Twist)


Kôň na šírku s držadlamiNáradie- výška náradia je 1,15 m vysoká a má dve držadlá (12 cm vysoké), ktoré sú k náradiu pripojené cca 40 až 45 cm od seba. V zostave sa využíva každá časť náradia, pričom zostava obsahuje prešvihy, strihy, kolá, prechody, kolá s obratmi, s obratmi v protismere a stojky.

Skupiny cvičebných tvarov:
  1. Jednonožné švihy a strihy
  2. Kolá, kolá s obratmi v protismere (spindel)
  3. Prechody
  4. Kolá s obratmi, kombinácia kôl na jednom držadle
  5. Závery zostáv


KruhyNáradie- kruhy sú zavesené na konštrukcii na úrovni 2,75 m nad zemou. V zostave sa striedajú švihové cvičebné tvary (veľtoče, výmyky, honmy atď.) so silovými cvičebnými tvarmi (rozpory, váhy vzporom).

Skupiny cvičebných tvarov:
  1. Vzklopky a švihové CT
  2. Švihové CT do stojky (2s)
  3. Švihové CT do silových výdrží
  4. Silové CT
  5. Závery zostáv


PreskokNáradie - preskokový stôl, odrazový mostík, žinenky. Gymnasta sa musí odraziť rukami od preskokového stolu. Na preskoku sa hodnotí - 1.letová fáza, dohmat a odraz rukami, 2. letová fáza, doskok.

Skupiny preskokov:
  1. Priame preskoky
  2. Priame preskoky s obratom v prvej letovej fáze
  3. Prevratové preskoky vpred, Yamashita
  4. Prevratové preskoky s ¼ obratom v prvej letovej fáze – Tsukahara, Kasamatsu
  5. Preskoky po rondáte – Yurčenko


BradláNáradie – pozostáva s dvoch žrdí paralelne vedľa seba, 1,95 m na výšku a 3,50 m na dĺžku. Zostava obsahuje kombináciu švihových CT vo vzpore vo vise, v podpore. Cvičebným obsahom sú kmihy, obraty predkmihom, v stojke, vzklopky, toče, vzoprenia predkmihom, zákmihom (z podporu, z visu) a závery zostáv.

Skupiny cvičebných tvarov:
  1. CT vo vzpore
  2. CT v podpore, resp. z podporu
  3. CT vo vise
  4. Toče, podmetky
  5. Závery zostáv.


HrazdaNáradie - je 2,40 m. široká a 2,75 metrov vysoká. Zostava obsahuje kombináciu švihových cvičebných tvarov s držaním žrde a pustením žrde. Cvičebným obsahom sú veľtoče, veľtoče s obratomi, CT pri žrdi (vzklopky, endá, štaldre), letové cvičebné tvary (tkačev, kováč salto), veľtoče v obrátenom hmate a závery zostáv. Hrazda sa nazýva „kráľovná náradí“.

Skupiny cvičebných tvarov:
  1. Veľtoče, veľtoče s obratmi
  2. Letové CT
  3. CT v blízkosti žrde – vzklopky, endá, štaldre
  4. CT v obrátenom hmate
  5. Závery zostáv


Preteky sa uskutočňujú vo viacboji jednotlivcov (C-I, C-II), družstiev (C-IV) a v jednotlivých disciplínach (C-III). Organizujú sa majstrovstvá sveta, majstrovstvá jednotlivých kontinentov v seniorskej a juniorskej kategórii, medzinárodné a medzištátne preteky, majstrovstvá národných krajín a ďalšie viacstupňové súťaže v kategóriách dospelých, dorasteneckých a žiackych.
Zostavy hodnotia rozhodcovia bodmi podľa stanovených pravidiel v dvoch paneloch rozhodcov. D-panel hodnotí cvičebný obsah zostavy - náročnosť cvičebných tvarov, povinné požiadavky, bonifikácia, E-panel hodnotí techniku predvedených cvičebných tvarov. Výsledná známka tvorí súčet D+E panelu.
Tréningy prebiehajú počas školského roku

Každá sobota:
Od 14:15 do 15:50
Prípravka pre malé deti 4-7 rokov
Od 16:00 do 17:45
Mierne pokročilí
Od 17:45 do 19:30
Pokročilí

Nepravidelne v sobotu:
Od 19:30 do 20:50
Hard training

Nepravidelne v nedeľu:
Od 9:00 do 11:00
Special training

Tréningy v Čadci v ZŠ Rázusová prebiehajú počas školského roka

Každý utorok:
Od 15:30 do 16:50
Prípravka pre malé deti 4-7 rokov
Od 17:00 do 18:30
Mierne pokročilí
Od 18:30 do 20:00
Pokročilí



image/svg+xml